Leki

Doradzamy prawnie w następujących zakresach:

 • Badania kliniczne i badania obserwacyjne
 • Rejestracja leków i zmiany porejestracyjne
 • Wytwarzanie i import leków
 • Obrót hurtowy lekami
 • Działalność aptek i obrót detaliczny lekami
 • Pharmacovigilance
 • Reklama leków
 • Compliance
 • Regulacje dotyczące leków weterynaryjnych
 • Postępowania przed GIF, URPL, MZ i sprawy przed sądami administracyjnymi z zakresu prawa farmaceutycznego
 • Działania przedsiębiorców w świetle branżowych kodeksów dobrych praktyk
 • Spory na gruncie kodeksów dobrych praktyk
Polski

Doradzamy krajowym i zagranicznym przedsiębiorcom. Pracujemy dla nich od lat i rozumiemy ich potrzeby. Dbamy o to, aby nasza pomoc zapewniała klientom nie tylko bezpieczeństwo prawne, ale także praktycznie wspierała ich działalność gospodarczą.

Pomagamy przedsiębiorcom działać zgodnie z wymogami regulacyjnymi i zasadami prawa konkurencji. Doradzamy im w relacjach z organami państwa, innymi przedsiębiorcami oraz konsumentami, w tym w sprawach z zakresu odpowiedzialności za produkt.

Świadczymy usługi dla przedsiębiorców z różnych branż, przy czym szczególną ekspertyzę posiadamy w doradztwie dla branż farmaceutycznej i medycznej. To doświadczenie wykorzystujemy w pracy dla klientów także z innych sektorów gospodarki. Wspieramy prawnie również organizacje pracodawców i izby gospodarcze.

Doradzamy w oparciu o prawo polskie i prawo europejskie. Współpracujemy z zagranicznymi kancelariami prawnymi, jeśli zachodzi potrzeba wsparcia prawników z innych jurysdykcji.

Reprezentujemy klientów w postępowaniach administracyjnych i sądowych. Angażujemy się także w pomoc prawną pro bono.

 • Wyróżnienia Kancelarii
  • Chambers Europe 2019

    

   Life Sciences - Band 1

   Czołowa butikowa kancelaria prawna obsługująca klientów z branży farmaceutycznej, medycznej, spożywczej i kosmetycznej. Specjalizuje się w takich dziedzinach jak odpowiedzialność za produkt, badania kliniczne i kwestie refundacyjne. Często reprezentuje klientów przed organami regulacyjnymi. Zajmuje się również postępowaniami spornymi, w tym sprawami sądowymi z zakresu nieuczciwej konkurencji.”

   Respondenci podkreślają wyjątkowo proklineckie podejście oraz dostępność zespołu. Jeden z klientów zwrócił uwagę na dużą łatwość w komunikowaniu się z prawnikami i ich aktywne podejście do poszukiwania rozwiązań”.

   Źródła podkreślają również, że prawnicy rozumieją biznes, uważnie słuchają i są skoncentrowani na potrzebach klientów”.

    

   Competition/Antitrust - Band 3

   Uznana kancelaria butikowa, realizująca szeroki wachlarz zleceń z zakresu prawa konkurencji i prawa antymonopolowego. Zajmuje się kwestiami koncentracji przedsiębiorstw, nadużycia pozycji dominującej i weryfikacji zgodności z przepisami prawa. Niezmienny wybór wśród firm z branży farmaceutycznej i medialnej. Regularnie wspiera przedsiębiorstwa w zakresie strategii dystrybucji i kwestii cenowych.”

   Prawnicy z tej kancelarii są ekspertami w branży farmaceutycznej”.

  • Chambers Europe 2018

    

   Life Sciences – Band 1

   Ciesząca się dużym uznaniem kancelaria, obsługuje klientów z branży farmaceutycznej, medycznej, spożywczej i kosmetycznej. Kancelaria specjalizuje się w takich obszarach, jak odpowiedzialność za produkt, badania kliniczne i kwestie refundacyjne. Reprezentuje klientów przed organami regulacyjnymi, w tym często w związku z roszczeniami dotyczącymi nieuczciwej konkurencji. Pomaga również klientom w kwestiach regulacyjnych.

   Mają bardzo praktyczne podejście. Zawsze dostosowują swoje porady do potrzeb naszej spółki, sprawdzają się też działając pod presją czasu."

    

    

   Competition/Antitrust – Band 3

   Ciesząca się uznaniem kancelaria butikowa zajmująca się prawem konkurencji, realizuje szeroki zakres zleceń w zakresie konkurencji i  kwestii antymonopolowych. Świadczy obsługę prawną w zakresie kontroli fuzji, nadużywania pozycji dominującej i kwestii zgodności z przepisami. Reprezentuje również klientów przed sądami i polskimi organami ochrony konkurencji. Cieszy się nieustającą popularnością wśród firm farmaceutycznych i z branży mediów.

   Rozumieją nasze potrzeby i sytuację biznesową. Są zawsze dostępni.

   Klient podkreśla duży talent do łączenia przez dział kwestii prawnych z kwestiami biznesowymi.

  • Rzeczpospolita Ranking Kancelarii Prawniczych 2018

   KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński - wyróżniona po raz 4. jako wiodąca kancelaria prawnicza w zakresie prawa farmaceutycznego.

   KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński - rekomendowana w kategorii prawo konkurencji.

   KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński - rekomendowana w kategorii prawo medyczne.

  • The Legal 500 Europe, Middle East and Africa 2018

   KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński - Tier 4 w dziedzinie Competition/Antitrust oraz rekomendowana w dziedzinie Dispute Resolution.

  • Chambers Europe 2017

    

   Life Sciences – Band 1

   Wyróżniająca się kancelaria butikowa, zapewniająca specjalistyczną obsługę prawną klientom z branży farmaceutycznej, medycznej, żywnościowej i kosmetycznej. Jej specjalnością są zagadnienia odpowiedzialności za produkt, badania kliniczne oraz refundacja leków. Doświadczona w reprezentowaniu klientów w sporach z zakresu nieuczciwej konkurencji i reklamy, a także sprawach prowadzonych przed organami regulacyjnymi. Zajmuje się również doradztwem w kwestiach regulacyjnych.

   Działają nieszablonowo, a proponowane przez nich rozwiązania są autentycznie dopasowane do potrzeb klienta.

   W pełni rozumieją potrzeby klientów. Bardzo ważną dla mnie rzeczą jest ich elastyczne podejście w poszukiwaniu skutecznych i bezpiecznych rozwiązań dla biznesu.” 

    

    

   Competition/Antitrust – Band 3

   Prężnie działająca kancelaria butikowa specjalizująca się w prawie konkurencji. Oferuje swoim klientom obsługę prawną spraw dotyczących kontroli koncentracji oraz pełną gamę instrumentów i rozwiązań służących zapewnieniu zgodności z przepisami regulacyjnymi i prawem handlowym. Ponadto reprezentuje klientów w sprawach spornych, w tym dotyczących niedozwolonych porozumień oraz nadużywania pozycji dominującej. Doradza w sprawach europejskich przepisów antymonopolowych. Szczególną popularnością cieszy się wśród firm farmaceutycznych, lecz ceniona jest także przez klientów z sektora energetycznego i mediów.

   Zdecydowałem się na współpracę z nimi ze względu na ich wyjątkowe i niezwykle pomocne umiejętności techniczne i wiedzę.

   Niczego bym u nich nie zmieniał! To moja ulubiona kancelaria.

  • The Legal 500 Europe, Middle East and Africa 2017

   KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński - Tier 4 w dziedzinie Competition/Antitrust oraz  rekomendowana w dziedzinie Dispute Resolution.

  • Polityka Insight 2017
   KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński  – Grupa 1 w dziedzinie prawa farmaceutycznego oraz rekomendowana w dziedzinie prawa konkurencji.

  • Chambers Europe 2016
    

   Life Sciences – Band 1

   Wybitna specjalistyczna kancelaria butikowa reprezentująca uznanych klientów z branży farmaceutycznej, medycznej, żywnościowej i kosmetycznej. Poza kwestiami regulacyjnymi, kancelaria doradza również w kwestiach z zakresu prawa konkurencji oraz aspektów prawnych relacji przedsiębiorca-klient i zamówień publicznych. Kancelaria posiada również doświadczenie w zakresie odpowiedzialności za produkt i bezpieczeństwa produktów”. 

   Ten zespół ma dogłębną wiedzę na temat branży farmaceutycznej. Prawnicy są specjalistami numer jeden i są bardzo responsywni i pragmatyczni."

   Prawnicy są bardzo dobrzy: są bardzo elastyczni i responsywni."

    

    

   Competition/Antitrust – Band 3

   Nowa warszawska kancelaria butikowa zajmująca się prawem konkurencji dołączyła do rankingu w wyniku ogromnego uznania dla jej doświadczenia w zakresie prawa konkurencji i prawa antymonopolowego. Kancelaria doradza w zakresie kontroli koncentracji, w kwestiach regulacyjnych i compliance. Szczególną popularnością cieszy się wśród klientów farmaceutycznych, lecz doradza także firmom z sektora energetycznego i mediów”.

   Jestem bardzo zadowolony z pracy tego zespołu. Prawnicy są bardzo responsywni, konstruktywni i skoncentrowani na znalezieniu rozwiązania". 

   Prawnicy są w stanie obiektywnie ocenić ryzyka i negatywne konsekwencje. Zespół jest otwarty na nasze potrzeby i działa bardzo szybko".

  • The Legal 500 Europe, Middle East and Africa 2016

   KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński zarekomendowana w zakresie Competition/Antitrust oraz Dispute Resolution.

  • Polityka Insight 2015 – Life Scienses – KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński  – Grupa 1

  • LMG Life Sciences Awards 2015
   KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński – Law firm of the year – Poland

  • Chambers Europe 2015 Life Sciences – Band 1

   "Wiodący na rynku zespół świadczący wysoce wyspecjalizowane usługi, znany jest z eksperckiej wiedzy w dziedzinie prawa farmaceutycznego. Pomaga międzynarodowym klientom działającym w branży farmaceutycznej w sprawach spornych i służy doradztwem, między innymi, w kwestiach refundacji leków, zamówień publicznych, zagadnień regulacyjnych, dystrybucji oraz marketingu. Kancelaria zapewnia także klientom fachową pomoc w dziedzinie prawa konkurencji oraz w sprawach sądowych z zakresu odpowiedzialności za produkt."

   "Wiodący na rynku zespół w dziedzinie refundacji."

   "Prawnicy naprawdę troszczą się o klienta i posiadają ogromną wiedzę."

   "Korzystamy z usług tej kancelarii w trudnych sprawach o strategicznym znaczeniu."

  • Chambers Europe 2014 Life Sciences – Band 1

   "Wiodąca na rynku praktyka Life Sciences wysoko oceniana za know-how w dziedzinie prawa farmaceutycznego. Wyróżniona za działania w sferze regulacji i dodatkowo koncentrująca się na branżach medycznej, spożywczej i kosmetycznej."

   "Paulina Kieszkowska-Knapik i Ewa Rutkowska niedawno opuściły wraz z Marcinem Kolasińskim kancelarię Baker & McKenzie, by założyć swoją kancelarię pod nazwą Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, specjalizującą się w doradztwie regulacyjnym i ochronie konkurencji. Dołączyli do nich inni prawnicy, w tym Natalia Łojko."

 • Wyróżnienia Indywidualne
  • Paulina Kieszkowska-Knapik

   Polski

   Chambers Europe 2019: Life Sciences: Star Individual

   Wybitny członek zespołu - Paulina Kieszkowska-Knapik jest powszechnie uznawana za „najbardziej cenioną prawniczkę z zakresu life sciences w Polsce”. Źródła doceniają jej bogate doświadczenie, a jeden z klientów zaznacza: „To właśnie z nią należy rozmawiać o nadchodzących trendach, prawie refundacyjnym, a także o branży jako takiej”. Doradza w zakresie prawa refundacyjnego, dystrybucji produktów medycznych oraz w kwestiach regulacyjnych.”

   Chambers Europe 2018: Life Sciences: Star Individual 

   Paulina Kieszkowska-Knapik jest niezwykle doceniana przez komentatorów, którzy podkreślają jej „bardzo silną pozycję na rynku” oraz wypowiadają się uznaniem o jej „staranności i uczciwości”. Paulina doradza w kwestiach z zakresu prawa farmaceutycznego i ochrony zdrowia.

   Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018

   Paulina Kieszkowska-Knapik - wyróżniona po raz 12. jako lider w kategorii prawo farmaceutyczne.
   Paulina Kieszkowska-Knapik - rekomendowana w kategorii prawo medyczne.

   Who’sWho Legal 2018-2015 (Life Science) – rekomendowana Paulina Kieszkowska-Knapik.

   Chambers Europe 2017: Life Sciences: Star Individual

   Paulina Kieszkowska-Knapik pozostaje niekwestionowaną liderką polskiego rynku Life Sciences. Przez jednego z klientów nazwana „najwybitniejszym ekspertem prawa farmaceutycznego w Polsce”, przez innego chwalona za to, że pracuje „z oddaniem i  pasją, wykazując się dużą inicjatywą”. Bardzo ceniona za porady dotyczące nowelizacji prawa w sektorze farmaceutycznym, w szczególności w zakresie refundacji produktów leczniczych.

   Lista Stu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia 2017 – Puls Medycyny

   Paulina Kieszkowska-Knapik - 61 miejsce na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia 2017 tworzonej od ponad 10 lat przez Puls Medycyny.

   Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2016

   Rzeczpospolita Konkurs Prawnik Roku 2016: Paulina Kieszkowska-Knapik – prawnik spraw precedensowych

   Lista Stu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia 2016 – Puls Medycyny

   Paulina Kieszkowska-Knapik - 45 miejsce na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia 2016 tworzonej od ponad 10 lat przez Puls Medycyny.

   Chambers Europe 2016: Star individual

   Wyróżniająca się postać będąca liderem na rynku, Paulina Kieszkowska-Knapik, jest podziwiana przez swoich klientów: Ona jest gwiazdą, królową prawa farmaceutycznego w Polsce. Od wielu lat reprezentuje przedsiębiorców i organizacje branżowe, doradzając w kwestiach z zakresu prawa farmaceutycznego i ochrony zdrowia, ustawy refundacyjnej oraz ustawy o działalności leczniczej. Świadczy również doradztwo pro bono na rzecz organizacji pacjentów.”

   Chambers Europe 2015 Life Sciences - Star Individuals

   Darzona ogromnym szacunkiem zarówno przez prawników, jak i klientów, Paulina Kieszkowska-Knapik uważana jest za czołowego eksperta w dziedzinie prawa farmaceutycznego. Klienci ceniący sobie szybkość jej porad zauważają „ogromną pasję, z jaką podchodzi do swojej pracy" oraz „wolę walki i załatwiania spraw do końca."  Paulina Kieszkowska-Knapik znana jest ze znajomości zagadnień dotyczących refundacji leków i systemu ochrony zdrowia."

   Chambers Europe 2014: Life Sciences: Star Individuals

   "Paulina Kieszkowska-Knapik jest uznanym autorytetem w branży, zwłaszcza w dziedzinie prawa farmaceutycznego i opieki zdrowotnej. Zdaniem jednego z klientów „Posiada dogłębną wiedzę i jest jednym z najbardziej doświadczonych prawników na rynku.""

   Chambers Europe 2013: Life Sciences: Star Individuals

   "Paulina Kieszkowska-Knapik „posiada szeroką wiedzę i entuzjazm. Jej atutem jest fachowość – nie ma nikogo, kto by rozumiał te sprawy tak jak ona". Zdobyła ogromne doświadczenie w dziedzinie współpracy z wszystkimi ważniejszymi polskimi spółkami i instytucjami w sektorze Life Sciences."

   Dziennik Gazeta Prawna Ranking 50 Najbardziej Wpływowych Prawników 2013

   37. Paulina Kieszkowska-Knapik partner (…), współzałożycielka fundacji Lege Pharmaciae, awans z pozycji 39.

   Jeden z najbardziej konsekwentnych i wojowniczych krytyków ustawy refundacyjnej. Autorka i współautorka licznych analiz prawnych z dziedziny farmacji. Dzięki jej zaangażowaniu powstały w ubiegłym roku dwa duże raporty poświęcone skutkom ustawy refundacyjnej, firmowane przez PricewaterhouseCoopers i firmy analitycznej IMS Health. Jej opinie prawne wywierają duży wpływ na zmiany wadliwych przepisów dotyczących ochrony zdrowia. Jako pierwsza alarmowała o szkodliwości dla pacjentów zapisów ustawy refundacyjnej, która zakazywała firmom farmaceutycznym przekazywania do szpitali darowizn z leków. W ubiegłym roku resort zdrowia znowelizował przepisy i darowizny wróciły do szpitali. Dużym jej sukcesem było także zakończenie po ośmiu latach sądowej batalii o uznanie, że innowacyjny producent ma interes prawny w ocenie legalności kopii swojego leku. W Obywatelskim Forum Legislacji przy Fundacji Batorego Kieszkowska-Knapik walczy o wprowadzenie w Polsce standardów europejskich w dziedzinie stanowienia prawa. Chętnie udziela się społecznie. Doradza pro bono organizacjom pacjentów, m.in. Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Fundacji Rak’n’Roll i Federacji Pacjentów Polskich.”

   Chambers Europe 2012: Life Sciences: Band 1

   "Paulina Kieszkowska-Knapik została wyróżniona za „kompleksowe i przyjazne klientowi podejście." „Podziwiam jej błyskotliwość i rozumienie potrzeb biznesu" dodaje inny rozmówca. Jako współzarządzająca praktyką skupia się na kwestiach regulacyjnych, prawie konkurencji i zagadnieniach cenowo-refundacyjnych."

   PLC Which Lawyer 2012

   Life Sciences: kwestie regulacyjne – rekomendowana Paulina Kieszkowska-Knapik

   Life Sciences: ochrona konkurencji/prawo antymonopolowe - rekomendowana Paulina Kieszkowska-Knapik

   Własność Intelektualna - rekomendowana Paulina Kieszkowska-Knapik

   Chambers Europe 2011: Life Sciences: Band 1

   "Paulina Kieszkowska-Knapik jest powszechnie uważana za jednego z najlepszych doradców tej dziedzinie i chwalona za „szeroką wiedzę, doskonałe kompetencje i przenikliwość umysłu."

   PLC Which Lawyer 2011

   Life Sciences: kwestie ogólne – rekomendowana Paulina Kieszkowska-Knapik

   Life Sciences: kwestie regulacyjne – rekomendowana Paulina Kieszkowska-Knapik

   Life Sciences: ochrona konkurencji/prawo antymonopolowe - rekomendowana Paulina Kieszkowska-Knapik

   Chambers Europe 2010: Life Sciences: Band 1

   "Rozmówcy podzielają opinię, że Paulina Kieszkowska-Knapik jest jednym z wyróżniających się prawników: „Posiada wyjątkową znajomość zagadnień regulacyjnych, cieszy się powszechnym szacunkiem i potrafi klarownie uzasadniać swoje propozycje.""

   PLC Which Lawyer 2010

   Life Sciences: Kwestie regulacyjne – rekomendowana Paulina Kieszkowska-Knapik

   Własność Intelektualna - rekomendowana Paulina Kieszkowska-Knapik

   Chambers Europe 2009: Life Sciences: Band 2

   "Paulina Kieszkowska-Knapik jest dobrze znana z kompleksowego podejścia do spraw, a klienci wysoko oceniają jej zdolność do dokonywania analizy prawnej wzbogaconej o propozycje rozwiązań biznesowych."

   PLC Which Lawyer 2008

   Life Sciences – rekomendowana Paulina Kieszkowska-Knapik

   Własność Intelektualna - rekomendowana Paulina Kieszkowska-Knapik

   Chambers Europe 2008: Life Sciences: Band 1

   Chambers Europe 2007: Life Sciences: Band 1

  • Ewa Rutkowska

   Polski

   Chambers Europe 2019: Life Sciences: BAND 1

   Źródła określają Ewę Rutkowską jako „bardzo pragmatycznego, kompetentnego specjalistę wysokiej klasy”. Jest niezwykle ceniona za znajomość przepisów z zakresu odpowiedzialności za produkt, w tym reprezentowanie klientów w głośnych sprawach z tej dziedziny. Często wspiera również firmy farmaceutyczne w sprawach związanych z badaniami klinicznymi.”

   Chambers Europe 2018: Life Sciences: Band 1

   Ewa Rutkowska jest bardzo ceniona przez respondentów, którzy podkreślają, że jest „energiczna i entuzjastycznie nastawiona do pracy” i dodają, że „chętnie stawia czoła nowym problemom i wyzwaniom oraz cechuje się pro-klienckim podejściem". Ma wieloletnie doświadczenie w doradzaniu klientom z branży farmaceutycznej, wyrobów medycznych i dóbr szybkozbywalnych. Ewa zajmuje się również kwestiami z zakresu ochrony zdrowia i odpowiedzialności za produkt.

   Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018

   Ewa Rutkowska - rekomendowana po raz 10. w kategorii prawo farmaceutyczne.

   Who’sWho Legal 2018-2015 (Life Science) – rekomendowana Ewa Rutkowska.

   Who’sWho Legal 2018-2015 (Product Liability Defence) – rekomendowana Ewa Rutkowska.

   Expert Guides 2018-2015 (Product Liability) - rekomendowana Ewa Rutkowska.

   Expert Guides: Women in Business Law 2018-2014 (Product Liability) - rekomendowana Ewa Rutkowska.

   Chambers Europe 2017: Life Sciences: Band 1

   Klienci cenią Ewę Rutkowską za „zaangażowanie w to, co robi” oraz za to, że „zawsze znajdzie czas na dokładne wyjaśnienie skomplikowanych spraw”. Ciesząca się opinią bardzo cenionego praktyka, regularnie doradza klientom z sektora farmaceutycznego, wyrobów medycznych i produktów szybkozbywalnych (FMCG). Jest wychwalana za sposób prowadzenia sporów z zakresu odpowiedzialności za produkt. Ma także doskonałą opinię w zakresie obsługi spraw dotyczących wycofywania produktów z rynku oraz reprezentowania klientów przed trybunałami arbitrażowymi.

   Chambers Europe 2016 Life Sciences - Band 1

   Ewa Rutkowska jest uznanym ekspertem, specjalizującym się w prawie farmaceutycznym, ochronie zdrowia i odpowiedzialności za produkt, z dużym doświadczeniem w doradztwie na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych z branży farmaceutycznej, FMCG oraz wyrobów medycznych. O jej doświadczeniu w sporach z zakresu odpowiedzialności za produkt świadczy udział w głośnych procesach związanych z wycofaniem produktów z rynku na całym świecie. Ewa cieszy się tu doskonałą opinią u zadowolonych z jej pracy klientów. Jest ekspertem w tej dziedzinie, z doskonałą znajomością prawa. Potrafi doradzić mając na względzie kwestie biznesowe swoich klientów."

   Chambers Europe 2015: Life Sciences: Band 1

   "Ewa Rutkowska chwalona jest przez klientów za doskonałe zdolności interpersonalne. Jak skomentował jeden z opiniodawców „potrafi prosto wyjaśniać sprawy osobom niezajmującym się prawem, co ma ogromne znaczenie." Inny chwali ją za „ogromną energię i umiejętność udzielania właściwych, proaktywnych porad.”  Ewa Rutkowska posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu klientów z branży farmaceutycznej w sprawach sądowych dotyczących odpowiedzialności za produkt."

   Chambers Europe 2014 Life Sciences: Band 1

   "Zdaniem rozmówców Ewa Rutkowska „posiada praktyczną wiedzę w dziedzinie prawa krajowego i unijnego, jest bardzo otwarta na dyskusję i rozważa różne możliwe scenariusze." Działa szczególnie aktywnie w dziedzinie prawa farmaceutycznego i sporów z zakresu odpowiedzialności za produkt."

   Chambers Europe 2013 Life Sciences: Band 1

   "Ewa Rutkowska jest podziwiana jako „skuteczny prawnik obdarzony błyskotliwym umysłem i umiejętnością przyjaznego podejścia do klienta." Posiada znajomość całego zakresu zagadnień Life Sciences, chociaż ostatnio koncentruje się zwłaszcza na sprawach dotyczących odpowiedzialności za produkt. Rozmówcy chwalą ją za udzielanie jasnych i zrozumiałych porad."

   Chambers Europe 2012 Life Sciences: Grupa 1

   "Inni prawnicy określają współzarządzającą praktyką Ewę Rutkowską jako „wysoko wykwalifikowanego prawnika". Zajmuje się kwestiami regulacyjnymi, handlowymi, odpowiedzialności za produkt i refundacyjnymi."

   PLC Which Lawyer 2012

   Life Sciences: Kwestie regulacyjne – rekomendowana Ewa Rutkowska

   Life Sciences: Kwestie handlowe – rekomendowana Ewa Rutkowska

   Chambers Europe 2011: Life Sciences: Band 1

   "Ewa Rutkowska jest także wyróżniana jako „genialny praktyk.""

   PLC Which Lawyer 2011

   Life Sciences: Kwestie regulacyjne – rekomendowana Ewa Rutkowska

   Life Sciences: Kwestie handlowe – rekomendowana Ewa Rutkowska

   Chambers Europe 2010: Life Sciences: Band 1

   "Ewa Rutkowska jest powszechnie szanowana za jej konstruktywne podejście: „Reprezentuje bardzo dobrą postawę, charakteryzującą się umiejętnością starannego i dogłębnego wyjaśniania zagadnień, cierpliwością potrzebną do forsowania rozwiązań do końca, bez wzbudzania animozji.""

   Chambers Europe 2009: Life Sciences: Band 1

   "Zarówno Ewa Rutkowska, jak i wschodząca gwiazda Agnieszka Zielińska-Krywoniuk posiadają opinię prawników doskonale radzących sobie w wysoce delikatnych sprawach. Rutkowska znana jest z rozpatrywania problemów z wielu różnych perspektyw i otrzymała najwyższe pochwały od klienta, w stanowczej ocenie którego „nie można życzyć sobie lepszego prawnika.""

   Chambers Europe 2008: Life Sciences: Band 2

   "Ewa Rutkowska zarządza zespołem Life Sciences i prowadzi sprawy z zakresu zagadnień regulacyjnych, reklamy oraz odpowiedzialności za produkt. Inni prawnicy mówią o niej, że „prawnik z dużym doświadczeniem oraz przyjaznym i nie tworzącym barier podejściem.""

  • Marcin Kolasiński

   Polski

   Chambers Europe 2019: Competition/Antitrust: BAND 2

   Marcin Kolasiński jest niezmiennie osobą, do której w pierwszej kolejności zgłaszają firmy farmaceutyczne poszukujące fachowej wiedzy z zakresu prawa antymonopolowego. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu nadużywania pozycji dominującej, postępowań w zakresie kontroli połączeń oraz bieżącego przestrzegania przepisów. Jak skomentował jeden z klientów, porady Marcina są „konkretne, zwięzłe i bardzo precyzyjne”.”

   Chambers Europe 2018: Competition/Antitrust: Band 2

   Marcin Kolasiński jest doceniany przez klientów za wnikliwe podejście do kwestii biznesowych oraz umiejętność „szybkiego i skutecznego” informowania o ryzyku. Jeden z rozmówców zwrócił uwagę na „dużą wiedzę i podejście do klientów” Marcina. Marcin posiada duże doświadczenie w kwestiach z zakresu postępowań wyjaśniających w dziedzinie ochrony konkurencji, kwestiach antymonopolowych i nadużywania pozycji dominującej.”

   Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018

   Marcin Kolasiński - rekomendowany w kategorii prawo konkurencji.

   Who’sWho Legal 2018-2015 (Competition) – rekomendowany Marcin Kolasiński.

   Expert Guides 2018-2015 - Competition/Antitrust - rekomendowany Marcin Kolasiński.

   Chambers Europe 2017: Competition/Antitrust: Band 2

   Szef praktyki, Marcin Kolasiński, ma ugruntowaną pozycję eksperta w dziedzinie polskiego prawa konkurencji, z imponującym doświadczeniem w obsłudze spraw dotyczących kontroli koncentracji, prowadzeniu postępowań antymonopolowych oraz zapewnianiu zgodności z przepisami prawa. Jest chwalony za „wybitne zdolności strategiczne i taktyczne”, a jeden z klientów dodaje: „Podoba mi się sposób, w jaki stara się rozwiązać problemy, czy to mojej firmy czy moje osobiste wątpliwości. Wiem, że mogę na nim zawsze polegać.

   Chambers Europe 2016 - Competition/Antitrust – Band 2

   Szef działu, Marcin Kolasiński, od wielu lat cieszy się uznaniem jako doskonały specjalista w sprawach z zakresu prawa konkurencji. Podoba mi się jego zrozumienie potrzeb klienta, szybkość w działaniu i jasność porad. Waży ryzyka i obiektywnie przedstawia argumenty za i przeciw - mówi jednej z klientów. Ma duże doświadczenie praktyczne w szczególności w branży farmaceutycznej.

   Chambers Europe 2015: Competition/Antitrust: Band 2

   "Marcin Kolasiński z kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński jest bardzo uznanym prawnikiem doradzającym klientom z sektora farmaceutycznego w bieżących sprawach z zakresu prawa konkurencji dotyczących dystrybucji, compliance i marketingu. Klienci polecający jego usługi chwalą go za „przenikliwość i doświadczenie oraz dogłębną znajomość otoczenia regulacyjnego w Polsce.""

   Chambers Europe 2014: Competition/Antitrust: Band 2

   "Marcin Kolasiński niedawno opuścił Baker & McKenzie, by wraz z Pauliną Kieszkowską-Knapik i Ewą Rutkowską założyć specjalistyczną firmę pod nazwą Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna Spółka Jawna. Jest coraz wyżej oceniany w rankingach dzięki doskonałym opiniom klientów. Będący pod wrażeniem respondenci mówią, że „jest proaktywny, jest bardzo lubiany przez kolegów z biznesu i naprawdę potrafi wytłumaczyć sprawy w sposób zrozumiały dla odbiorców." Posiada niemal dziesięcioletnie doświadczenie w doradzaniu klientom w tej dziedzinie."

   Chambers Europe 2013: Competition/Antitrust: Band 3

   "Marcin Kolasinski cieszy się uznaniem za dogłębną znajomość sektora farmaceutycznego. Klienci wskazują, że jego porady „ warte każdych pieniędzy” i cenią wysoko sposób, w jaki „rozumie on biznes i zaspokaja jego potrzeby.""

   Legal500 2013

   "Bardzo profesjonalny" (...) kierujący praktyką Marcin Kolasiński "twórczo kwestionuje status quo, aby znaleźć nowe strategie". "

   Chambers Europe 2012: Competition/Antitrust: Band 3

   "Rozmówcy charakteryzują Marcina Kolasinskiego jako „twórczego, nastawionego na szukanie rozwiązań i posiadającego wyjątkową wiedzę prawnika.""

   PLC Which Lawyer 2012

   Competition/Antitrust - rekomendowany Marcin Kolasiński

   Life Sciences: Ochrona konkurencji/prawo antymonopolowe - rekomendowany Marcin Kolasiński

   Legal500 2012

   (…) Marcin Kolasinski posiada „charyzmatyczną osobowość” i jest rekomendowany (…)

   Chambers Europe 2011: Competition/Antitrust: Band 3

   "Marcin Kolasinski jest „fantastycznym prawnikiem świetnie rozumiejącym sektor farmaceutyczny i wymagania organów ochrony konkurencji" stwierdzają rozmówcy."

   Legal500 2011

   Klienci chwalą Marcina Kolasinskiego za błyskotliwy umysł, analityczną osobowość i biznesowe podejście.

   PLC 2011

   Competition/Antitrust – rekomendowany Marcin Kolasiński

   Chambers Europe 2010: Competition/Antitrust: Band 3

   "Marcin Kolasinski postrzegany jest przez rozmówców jako dynamiczny lider praktyki. Wyjątkowo wysoko cenione są jego zdolności w sprawach dotyczących sektora farmaceutycznego."

   PLC Which Lawyer 2010

   Competition/Antitrust – rekomendowany Marcin Kolasiński

   Chambers Europe 2009: Competition/Antitrust: Band 3

   "Marcina Kolasińskiego wyróżniono jako niezwykle obiecujący talent."

  • Natalia Łojko

   Polski

   Chambers Europe 2019: Life Sciences: BAND 3

   Natalia Łojko doradza firmom farmaceutycznym w kwestiach refundacji, badań klinicznych i w kwestiach regulacyjnych. Przyjmuje również zlecenia od producentów produktów leczniczych. Klienci zwracają uwagę na jej nastawienie na znalezienie konkretnych rozwiązań.”

   Chambers Europe 2018: Life Sciences: Band 3

   Natalia Łojko doradza firmom farmaceutycznym w kwestiach związanych z ustawą refundacyjną, ochroną danych osobowych i kwestiami regulacyjnymi. Reprezentuje klientów przed sądami administracyjnymi i cywilnymi.

    

   Expert Guides Rising Star 2018-2015 - rekomendowana Natalia Łojko.

   Chambers Europe 2017: Life Sciences: Band 3

   Natalia Łojko ma bogate doświadczenie w obsłudze spółek farmaceutycznych w  sprawach dotyczących produktów leczniczych, w tym w kwestiach refundacyjnych oraz praw własności intelektualnej. Nasze źródła wychwalają ją jako „dobrego prawnika”. „Ma duże doświadczenie i jest bardzo pomocna”, ocenia jeden z ankietowanych. Zajmuje się również kwestiami ochrony danych i dystrybucji w  obszarze Life Sciences.

    

   Chambers Europe 2016 - Life Sciences – Band 3

   Wyróżniona jako prawdziwy ekspert w dziedzinie prawa refundacyjnego,  Natalia Łojko, zajmuje się bieżącym doradztwem w zakresie prawa farmaceutycznego, prawa własności intelektualnej oraz dystrybucji produktów leczniczych.

   Chambers Europe 2015: Life Sciences: Band 3

   "Natalia Łojko jest wysoko cenionym prawnikiem w dziedzinie prawa farmaceutycznego, koncentrującym się na sprawach refundacyjnych. W uznaniu jej doświadczenia w tej dziedzinie, rośnie pozycja, którą zajmuje w rankingach prawników."

   Chambers Europe 2013: Life Sciences: Associate to watch

   "Trzeba zwrócić uwagę na Natalię Łojko, która jest wschodzącą gwiazdą zespołu i pojawiła się w rankingu po roku, w którym dostrzeżono jej rosnącą rolę jako doradcy wielu podmiotów sektora farmaceutycznego w zakresie nowej ustawy refundacyjnej."

  • Agnieszka Zielińska - Krywoniuk

   Polski

   Chambers Europe 2009: Life Sciences: Rising Star

   "Zarówno Ewa Rutkowska, jak i wschodząca gwiazda Agnieszka Zielińska-Krywoniuk posiadają opinię prawników doskonale radzących sobie w wysoce delikatnych sprawach."

  • Marek Świerczyński

   Polski

   Chambers Europe 2019: Life Sciences: BAND 4

   Marek Świerczyński doradza firmom z branży ochrony zdrowia w kwestiach związanych z prawem refundacyjnym i własnością intelektualną. Źródła podkreślają jego wybitny dorobek naukowy w tej dziedzinie.”

   Chambers Europe 2018: Life Sciences: Band 3

   Marek Świerczyński jest również doceniany za swoją działalność naukową. Realizuje zlecenia z różnych obszarów, w tym z zakresu refundacji i praw własności przemysłowej.

   Chambers Europe 2017: Life Sciences: Band 3

   Marek Świerczyński jest uznanym autorem prac na temat zmian w prawie farmaceutycznym. Często angażowany przez spółki prowadzące działalność w  zakresie ochrony zdrowia w sprawach refundacyjnych i własności intelektualnej. W swojej praktyce często doradza również podmiotom z branży Life Sciences  w  sprawach e-handlu i cyberprawa.

   Chambers Europe 2016 - Life Sciences – Band 3

   "Marek Świerczyński  doradza podmiotom farmaceutycznym w zakresie szeroko rozumianego prawa farmaceutycznego, ze szczególnym uwzględnieniem badań klinicznych, refundacji, reklamy, dystrybucji i własności intelektualnej."